5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur


Dlaczego tak bardzo lubimy rozmawiać o trendach wnętrzarskich? Bo omawianie trendów jest tak naprawdę punktem wyjścia do dyskusji o potrzebach, obawach i marzeniach, które znajdują odzwierciedlenie w miejscach, w których mieszkamy.

Według francuskiego filozofa, Gastona Bachelarda, „wizerunek domu jest topografią naszej intymnej istoty” - zaś nauka zamieszkiwania w domu wiąże się z nauką zamieszkiwania własnego wnętrza. Odkąd 2 lata temu zostaliśmy zmuszeni do dłuższego pozostawania w naszych czterech kątach, wszyscy przechodzimy przyspieszony kurs świadomego życia w domu: uczymy się coraz lepiej identyfikować i zabezpieczać swoje potrzeby poprzez korzystanie z odpowiednich rozwiązań architektonicznych czy wnętrzarskich.

5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur

Dla wielu z nas dom stał się ulubionym schronieniem – strefą komfortu, w której spędzamy sporo czasu. Zamieszkiwane przez nas przestrzenie muszą być więc przyjemne, kojące, czyste i bardzo wygodne. Trendy w wystroju wnętrz mocniej niż kiedykolwiek koncentrują się wokół rozwiązań, które korzystnie wpływają na nasz nastrój, wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Rozumiemy te potrzeby i sami ich doświadczamy, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 trendów wnętrzarskich na 2022, które naszym zdaniem w tym roku najsilniej wpłyną na wystrój naszych domów, respektując zasadę harmonii wnętrza i zewnętrza.

Japandi

Japandi to hybryda skandynawskiego designu i japońskiej filozofii, która zdominowała tegoroczne trendy wnętrzarskie. Wyróżnia ją minimalistyczne podejście do aranżowania przestrzeni, zamiłowanie do naturalnych materiałów, światła, prostych form i stonowanych barw: różnych odcieni beżu, szarości i brązów.

Trendy wnętrzarskie na 2022

Urządzając wnętrze w stylu japandi warto zrezygnować ze zbędnych ozdób na rzecz multifunkcjonalnych, dobrze zaprojektowanych mebli i akcesoriów – które łączą w sobie piękno, praktyczność i trwałość. Każdy przedmiot, który posiadamy, powinien mieć swoje określone miejsce: począwszy od pamiątkowych bibelotów wyciąganych raz do roku, aż po sprzęt elektroniczny, z którego korzystamy na co dzień.

Japandi, czyli megatrend we wnętrzach

Naturalnym materiałem, który dominuje we wnętrzach urządzonych według japandi, jest drewno pod wieloma postaciami – mebli, paneli ściennych, akcesoriów, naczyń. W domu inspirowanym japandi znajdzie się miejsce na różne odcienie drewna: jasne (takie jak buk, sosna i dąb) i ciemne (na przykład orzech amerykański, cedr lub popularne w Japonii drewno karbonizowane).

High-tech homes

Z roku na rok pojawia się coraz więcej rozwiązań typu Smart Home. Technologia w domu ułatwia nasze codzienne życie: robienie zakupów spożywczych, sprzątanie, gotowanie, robienie prania, dostosowywanie oświetlenia, a nawet otwieranie i zamykanie drzwi.

5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur
Zdjęcie: Oliver Konan

Usprawnienie wykonywania obowiązków domowych dzięki technologii sprawia, że zyskujemy więcej czasu na rozwój swoich zainteresowań lub odpoczynek. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup systemowych rozwiązań technologicznych do domu – o czym świadczy m.in. dynamiczny rozwój technologii inteligentnego oświetlenia Philips Hue, oferty produktowej Samsunga dla domowej kuchni i przede wszystkim, rozwiązań Apple Home Kit.

5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur

Rozwój trendu high-tech homes, który obserwujemy od kilku lat, wiąże się ze zmianami w designie poszczególnych produktów. Akcesoria technologiczne coraz lepiej wtapiają się w domową przestrzeń: spójrzcie tylko na serię odkurzaczy i oczyszczaczy powietrze od Dysona! Poszerza się też oferta gadżetów, które eksponują, skrywają lub uzupełniają high-tech – jak na przykład stojaki do HomePoda czy stacje dokujące do telefonów.

Curve appeal

Trend na obłe kształty ma się w najlepsze – i bardzo nam się to podoba! Meble i akcesoria o łagodnych, zaokrąglonych formach, do których mamy ochotę się przytulić, pomagają w tworzeniu ciepłych, domowych i komfortowych wnętrz. Co więcej, obłe kształty nawiązują do wzornictwa lat 60. XX wieku i umożliwiają wniesienie nuty nostalgii do aranżowanej przestrzeni – a dla wielu z nas retro to swoista strefa komfortu.

Trendy wnętrzarskie: curve appeal

Okręgi i owale mogą stanowić interesujące tło dla większych mebli. Wzorzyste tapety lub łuki namalowane farbą na ścianie wyeksponują łóżko, komodę lub stół kuchenny, a także pomogą we wprowadzeniu koloru akcentu, który ożywi wnętrze. Stosując obłości warto tylko pamiętać o jednej zasadzie: spójności. Decydując się na obłe formy, dobrze jest iść na całość - i zaokrąglone meble uzupełnić dekoracjami, lampami i innymi akcesoriami o podobnych, łagodnych kształtach.

Minimalizm

Minimalizm we wnętrzach to szerokie pojęcie – jednak postanowiliśmy wyróżnić je jako osobny trend i doprecyzować, o jaki rodzaj oszczędności formy właściwie nam chodzi. Po pierwsze, kolory: minimalizm dąży do zredukowania niepotrzebnych bodźców, co przekłada się na upodobanie dla określonej palety barw. Ostatnio szczególnie popularne stały się czarne akcenty w przestrzeni: framugi okien, ramy, lustra – łączone z szarymi, beżowymi i białymi tekstyliami oraz naturalnymi materiałami występującymi w tych kolorach (drewnem, korkiem, wełną).

5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur

Po drugie, multifunkcjonalność! Wielofunkcyjne przedmioty to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy maksymalnie ograniczają ilość posiadanych przedmiotów. Jedna ładowarka do telefonu, AirPodsów i Apple Watcha? Jesteśmy na tak! Składane lub regulowane biurka, które wtapiają się w domową przestrzeń? Właśnie o to chodzi!

5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur
Zdjęcie: Vigo Krumins

Akcesoria stymulujące dotyk i gra tekstur

Przedmioty stymulujące zmysł dotyku są szeroko wykorzystywane w redukcji stresu i napięć w ciele. Stymulowanie dotyku ma dobroczynny wpływ na ludzką kondycję psychoemocjonalną – dlatego korzystanie z przedmiotów pobudzających ten zmysł powinno być elementem naszej codziennej higieny psychofizycznej.

5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur

Spory wybór przedmiotów stymulujących dotyk możemy znaleźć w sklepach oferujących akcesoria biurowe. Są to między innymi specjalistyczne podnóżki, podkładki pod nadgarstki, maty masujące na krzesła lub podkładki na biurko wykonane z przyjemnego w dotyku filcu merino.

5 trendów wnętrzarskich na 2022 - od japandi do gry tekstur

Zdjęcie: Frank Tkachenko

W wystroju wnętrz „terapię dotykową” można również wprowadzić po prostu na poziomie tekstur, jakie stosujemy w danej przestrzeni. Wybierając elementy wystroju – począwszy od podłóg (parkiet, panele, płytki, żywice), przez dywany i wykładziny, aż po pościel i zasłony, należy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd i trwałość, ale i na to, czy są przyjemne w dotyku lub czy zawierają elementy pobudzające ten zmysł.

Wystrój wnętrz - nowa seria na naszym blogu

Już wkrótce na naszym blogu pojawi się więcej wpisów pogłębiających każdy z wymienionych wyżej trendów. Śledźcie nasze media społecznościowe i newsletter, żeby być na bieżąco z kolejnymi opracowaniami. Do usłyszenia!x