Biuro w ogrodzie lub na balkonie. Pomysły na przenośne biuro


Dla wielu z nas hybrydowy tryb pracy i nauki stał się czymś więcej, niż tymczasowym rozwiązaniem na okres kolejnych lockdownów. Możliwość pracy częściowo zdalnej zyskała rangę pożądanego udogodnienia dla pracowników, którzy w ten sposób mogą zaoszczędzić czas na dojazdach oraz przebywać w komfortowym środowisku, przy samodzielnie skonfigurowanym setupie. Czy jednak w prawdziwym życiu, na ograniczonej przestrzeni i w otoczeniu sąsiadów, praca zdalna wciąż wygląda tak kolorowo?

Garden room - biuro w ogrodzie

Zdjęcie wykonała @zadomowiona_na_ziolowej

Niestety, wielu z nas wciąż nie przezwyciężyło trudności, które wiążą się z pracą w domowym biurze. Jednym z najczęstszych utrudnień związanych z pracą zdalną jest brak prywatności i rozpraszające otoczenie: nieposprzątane mieszkanie, pozostali domownicy, czy obecność przedmiotów służących rozrywce. Tymczasem, zwłaszcza latem, możliwość stworzenia prywatnego i wygodnego stanowiska pracy większość z nas ma na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, w jaki sposób zorganizować biuro w ogrodzie, na balkonie lub przenośne biuro w plenerze, w którym Twoja produktywność (ale i samopoczucie) błyskawicznie poszybuje w górę!

Garden office w XVIII-wiecznej posiadłości

Jill z @at_home_with_the_wheelers to właścicielka domowego biura, które byłoby spełnieniem marzeń każdego miłośnika przyrody i przytulnych wnętrz. Poprosiliśmy ją o przybliżenie historii powstania tej niezwykłej przestrzeni do pracy.

Garden office - biuro w ogrodzie

„Moje biuro to tak naprawdę niewielki domek letniskowy z prefabrykatów, który kupiliśmy wraz z mężem w 2018 roku jako schowek ogrodowy. Gdy w marcu 2020 rozpoczęła się pandemia koronawirusa, wraz z mężem musieliśmy pracować z domu — a mamy tylko jedno biuro. Moja praca wymaga zachowania poufności i sporo skupienia. Stąd pojawił się pomysł przekształcenia altany w biuro w ogrodzie.”

Garden room - przenośne biuro w ogrodzie

„W altanie zainstalowaliśmy gniazdka elektryczne do użytku zewnętrznego, położyliśmy podłogę i podłączyliśmy domowe Wi-Fi. Wybraliśmy składane biurko, dzięki czemu przestrzeń pozostaje wielofunkcyjna. Po pewnym czasie, ze względu na mocne południowe słońce, zdecydowałam się również na zainstalowanie żaluzji i zasłon.”

Garden office - biuro na świeżym powietrzu

„Moje biuro w ogrodzie to niesamowita przestrzeń do pracy, z której korzystałam nawet zimą, ogrzewając altanę niewielkim grzejnikiem. Wszyscy moi znajomi zazdroszczą mi biura i ogrodu! Uwielbiam przebywać na świeżym powietrzu, więc praca w domu, ale na zewnątrz, jest dla mnie wielką przyjemnością. Czuję, że dzięki temu w pełni korzystam z możliwości, jakie daje praca zdalna. Jestem szczęśliwa, że w moim garden office udało się zachować rustykalny charakter domku letniskowego, który pasuje do naszego XVIII-wiecznego domu, jednocześnie będąc wygodną, cichą i prywatną przestrzenią do pracy.”

Przenośne biuro na tarasie

Chociaż garden office to doskonała przestrzeń do pracy zdalnej, nie każdy z nas ma możliwość postawienia przed domem osobnej konstrukcji, która mogłaby służyć jako biuro. Czasami jednak niewiele trzeba, żeby zwykły taras lub balkon przekształcić w przytulne i zaciszne miejsce do pracy. Urządzając biuro w ogrodzie, warto zadbać o kolorystyczną spójność wszystkich dodatków. Nie należy bać się łączenia ze sobą różnych tekstur, materiałów i gatunków drewna.

Przenośne biuro na tarasie - biuro w ogrodzie

Zdjęcie wykonała @zadomowiona_na_ziolowej

Dzięki połączeniu rattanowych lamp, foteli i doniczek z jutowym dywanem i roślinami, taras może stać się przyjemną oazą w stylu boho. Do wspomnianych materiałów warto dopasować akcesoria biurowe wykonane z drewna w jasnym kolorze, które ułatwią organizację przestrzeni w tymczasowym biurze i będą pasowały do wystroju tarasu. Dębowe doniczki, stojak na laptopa lub ładowarka bezprzewodowa przydadzą się osobom lubiącym pracować na zewnątrz — ale jednocześnie świetnie sprawdzą się w momentach, kiedy należy przenieść biuro do środka.

Garden office - biuro w ogrodzie

Zdjęcie wykonała @dom_za_miedza

Tworząc biuro na świeżym powietrzu dobrze jest odgrodzić przestrzeń do pracy od reszty ogrodu lub domu. Warto wykorzystać do tego duże rośliny oraz meble, aranżując nimi mniejsze strefy wypoczynku, pracy, przechowywania, jedzenia. Urządzając daną strefę, można zastosować tak zwane ramy dekoracyjne. Dzięki ustawieniu mebli na dywanie lub akcesoriów biurowych na ozdobnej tacce, zamykając kompozycję umiejętnie dobraną „podstawką”, unikniemy wrażenia przypadkowości i nieporządku.x