Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem


Góry to zdecydowanie nasze miejsce na Ziemi! To tu, 20 km od Zakopanego, w małej miejscowości Ciche, powstają wszystkie produkty Oakywood. To stąd czerpiemy inspirację do tworzenia kolejnych projektów. Tu najchętniej wypoczywamy, raz na jakiś czas odcinając się od świata i zanurzając w naturze — niezmiennie przynoszącej spokój i ukojenie po codziennym nadmiarze bodźców. Chociaż wielu z Was Zakopane może kojarzyć się z turystycznym mainstreamem, to urokliwe miasto przed laty było stolicą artystycznej bohemy — a i dziś można zwiedzić je poza utartym szlakiem, w otoczeniu pięknej przyrody lub tropem pomników historii. Co robić w Zakopanem i okolicach? Sprawdźcie nasz przepis na doskonały weekend w Zakopanem!

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

Nie stój w kolejce do Morskiego Oka - 5 rzadziej uczęszczanych szlaków na weekend w Zakopanem

Smreczyński Staw

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

Dolina Kościeliska to jedna z popularniejszych destynacji spacerowych w Tatrach. Smreczyński Staw, oddalony o około 1,5 h, jest zaś równie urokliwy, co Morskie Oko - choć zdecydowanie mnie oblegany przez turystów. Położone nieopodal Hali Ornak jezioro otoczone jest dziewiczym lasem, niedostępnym dla odwiedzających rezerwat. To dzikie i ciche miejsce stanowi prawdziwą oazę dla wszystkich spragnionych kontaktu sam na sam z naturą.

Dolina Chochołowska


Dolina Chochołowska to rozciągający się na ponad 10 km, malowniczy teren wchodzący w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Łagodna trasa, której 3,5 km odcinek wyłożono asfaltem, świetnie sprawdzi się dla rodziców z małymi dziećmi lub osób zaczynających swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Bardziej doświadczonym wędrowcom polecamy 3 kilometrowy szlak na Grzesia - szczyt, z którego rozpościera się piękna panorama Tatr z Ornakiem, Bystrą i Tatrami Orawskimi na czele.

Dolina Małej Łąki

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

Szlak Doliną Małej Łąki jest jedną z rzadziej uczęszczanych, choć jednocześnie ciekawszych tras spacerowych w Tatrach. Wielka Polana Małołącka, oddalona o około godzinę od wejścia na szlak, rozciąga się na przestrzeni 1 km — i można podziwiać z niej okoliczne szczyty: Giewont czy Wielką Turnię. Kontynuując spacer, z Doliny Małej Łąki dojdziemy na Czerwone Wierchy, do Doliny Kościeliskiej lub Doliny Strążyskiej.

Sarnia Skała

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

Szlak na Sarnią Skałę jest dłuższy (około 4,5 km), lecz stosunkowo prosty i pełen przyrodniczych niespodzianek. Przyjemna Droga pod Reglami, przebiegająca wzdłuż lasu, prowadzi do malowniczej Doliny Białego - nieopodal której znajdziemy rwący Biały Potok. Strome podejście na Sarnią Skałę wieńczy jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Tatrach - z którego rozpościera się widok na Giewont, Krokiew i całe Podhale.

Rowerowy Szlak Wokół Tatr

Fanom rowerowych wypraw polecamy transgraniczny projekt Szlak Wokół Tatr - obejmujący ponad 250 km pętlę ukazującą przyrodniczą różnorodność tych gór. Przebiegająca przez Podhale, Orawę, Liptów i Spisz trasa została opracowana przez polskie i słowackie samorządy. Dzięki pełnej przydatnych informacji stronie internetowej, turyści mogą zaplanować aktywny wypoczynek w Tatrach - z uwzględnieniem wszystkich regionalnych atrakcji.

Co zwiedzić w Zakopanem?

Willa Oksza

Willa Oksza to filia Muzeum Tatrzańskiego, w której znajduje się muzeum sztuki XX-wiecznej. W galerii obejrzymy obrazy, rzeźby i fotografie znanych twórców: Zofii Stryjeńskiej, Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego. Największą dumę muzeum stanowi sala poświęcona Witkacemu — w której znajduje się spora kolekcja zdjęć i prac powstałych w ramach Firmy Portretowej. Zwiedzaniu towarzyszą opowieści o historii powstania poszczególnych dzieł, tworzonych według koncepcji czystej formy Witkiewicza, chętnie eksperymentującego z procesem twórczym (i różnymi używkami).

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

S. I. Witkiewicz, Autoportret z Tadeuszem Langerem i Bronisławą Włodarską Litauerową, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego - filia Willa Oksza

Willa Atma

Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie to placówka kulturalna, w której znajdziemy interaktywną ekspozycję przybliżającą życie i twórczość (pełną podhalańskich wpływów) jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów. Poza funkcją muzealną, Atma stanowi miejsce spotkań miłośników muzyki klasycznej: często odbywają się tu koncerty, audycje muzyczne, warsztaty i wykłady.

Teatr Witkacego

Historia Teatru Witkacego sięga lat 80. XX wieku, a jego formuła nawiązuje do eksperymentalnych działań artystycznych Witkiewicza w okresie międzywojennym. Celem teatru inspirowanego koncepcją czystej formy jest dostarczanie widzom metafizycznych przeżyć poprzez dziwne, ale i głęboko poruszające spektakle — często bezpośrednio angażujące publiczność w przedstawienie.

Muzeum Oscypka

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

Oscypek to najpopularniejszy góralski ser - wpisany na listę produktów regionalnych chronionych przez prawo UE. W Muzeum Oscypka nie tylko zobaczysz, jak powstaje ten wyjątkowy produkt, ale i dowiesz się wiele ciekawych informacji o tatrzańskiej historii, folklorze i przede wszystkim — przygotujesz własny ser zgodnie z tradycyjną recepturą!

Jurgów

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

Ta niewielka, położona nieopodal Zakopanego wieś jest doskonałym wyborem dla wszystkich podróżnych stęsknionych za spokojnym wypoczynkiem z dala od tłumów. Co więcej, Jurgów cieszy się bogatą historią sięgającą XVI wieku. W tej niewielkiej osadzie znajdziemy skansen historyczny z zabytkowymi zagrodami pasterskimi, tartakiem, młynem wodnym, drewnianym kościołem oraz zagrodą sołtysów - pokazującą codzienne życie zamożnej, spiskiej rodziny z połowy XIX wieku.

„Góry wzywają - muszę iść”

Co robić w Zakopanem i okolicach? Weekend w Zakopanem poza utartym szlakiem

Góry to dla nas magiczne i inspirujące miejsce. Jesteśmy wierni tradycyjnym, naturalnym materiałom wywodzącym się z tego regionu i z dumą piszemy kolejny rozdział historii podhalańskiego rękodzieła. Mamy nadzieję, że i Wam spodobają się nasze ulubione miejsca!x