Czym jest ergonomia?


Choć ergonomia może wydawać się skomplikowanym terminem, tak naprawdę opisuje prosty koncept: zaprojektowanie stanowiska pracy tak, by współgrało z anatomią człowieka. Oznacza to np. wybór mebli, które umożliwiają utrzymanie prawidłowej, ale i wygodnej postawy przez cały dzień. Zasady ergonomii odnoszą się nie tylko do biura – powinny być stosowane w każdym miejscu pracy, tak aby unikać zbędnych obciążeń.

Co to jest ergonomia?

Jak zacząć?

Zgodnie ze słownikiem Webstera, ergonomia to „nauka, która opisuje efektywne zużywanie energii w trakcie pracy”. Jak zatem utrzymać wysoki poziom energii przez cały dzień pracy?

  • Znajdź odpowiednią wysokość biurka

Po pierwsze, znajdź biurko, którego wysokość jest adekwatna do Twojego wzrostu. Kiedy siedzisz na krześle biurowym, Twoje stopy powinny dotykać podłogi całą swoją powierzchnią, a nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. W razie potrzeby możesz użyć podnóżka.
Kupując biurko, warto rozważyć wybór modelu z elektryczną regulacją wysokości, by można było zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą. Oczywiście najlepszym sposobem na znalezienie rozwiązania, które będzie idealną odpowiedzią na Twoje potrzeby związane z ergonomią, jest eksperymentowanie.

  • Prawidłowe ustawienie komputera

Po drugie, ustaw monitor na takim poziomie, by długotrwałe patrzenie w ekran nie było zbyt uciążliwe dla wzroku i nie powodowało zbędnego napięcia karku.
Upewnij się też, że klawiatura i myszka są rozmieszczone w sposób zapewniający prawidłowe i neutralne ułożenie nadgarstków.
Podążając za tymi prostymi wskazówkami, możesz stworzyć bardziej ergonomiczną przestrzeń do pracy – to z kolei pozytywnie wpłynie na Twoją produktywność.

  • Skorzystaj z fachowej pomocy

Ergonomiczne meble i akcesoria są obecnie powszechnie dostępne – rynek aż ugina się od ich różnorodności, więc bez problemu znajdziesz coś dla siebie. A jeśli nie wiesz, od czego zacząć, warto skorzystać z porad ekspertów, którzy pomogą Ci wybrać najwłaściwsze rozwiązania, dopasowane specyfiki Twojej pracy.


Nie tylko ciało, czyli ergonomia umysłu

Projektowanie mebli i gadżetów, które minimalizują fizyczny dyskomfort, to tylko jedna strona medalu. Specjaliści w zakresie ergonomii zwracają również uwagę na to, w jaki sposób ludzie używają poszczególnych narzędzi i technologii. Krótko mówiąc, ergonomia jest dziedziną, która nieustannie ewoluuje, pozwalając nam coraz lepiej zrozumieć ludzką naturę i codzienne zachowania.

Ergonomia kognitywna jest działem ergonomii, który koncentruje się na badaniu wpływu środowiska na nasze procesy poznawcze, takie jak myślenie czy zapamiętywanie. Na przykład, gdy próbujesz zapamiętać numer telefonu i ktoś lub coś nieustannie Ci w tym przeszkadza, prawdopodobnie będziesz mieć problem z przypomnieniem sobie owego numeru w przyszłości. Jeśli jednak zapiszesz numer, Twoje szanse na zapamiętanie go znacznie się zwiększają. To dość jasno pokazuje, jak otoczenie może oddziaływać na proces przyswajania informacji. Odkrywanie ergonomii kognitywnej umożliwia nam projektowanie środowiska pracy, w którym możemy myśleć i pracować bardziej efektywnie, co przełoży się na większe zadowolenie z pracy.

Stwórz ergonomiczny setup

Celem ergonomii jest zagwarantowanie Ci bezpiecznego i komfortowego środowiska pracy. Na rynku dostępnych jest wiele jakościowych produktów, w które warto zainwestować, aby stworzyć swój własny ergonomiczny setup: podstawka pod monitor, podkładka pod klawiaturę czy podnóżek mogą czasem znacznie poprawić komfort pracy.

Jeżeli więc do tej pory ergonomia nie zawitała jeszcze do Twojego home office, może najwyższa pora dać jej szansę?x