DIY: Świeca sojowa w drewnianej doniczce


Świece zapachowe to jeden z najprzyjemniejszych elementów wystroju mieszkania. Dostępne w różnych kolorach i wzorach, świece ocieplają wnętrze, wprowadzając przytulne światło i rozprowadzając po pomieszczeniu ulubiony, relaksujący zapach. Ten mały przedmiot może sprawiać wiele radości - lecz jednocześnie stanowić wielki problem dla środowiska. Warto zatem zwracać uwagę na materiały, z jakich wykonywane są świece oraz korzystać z wielorazowych rozwiązań i ekologicznych surowców.

Świeca sojowa DIY

Zrobienie świecy sojowej w pojemniku wielokrotnego użytku jest prostsze, niż może się wydawać. Przekonaliśmy się o tym sami, gdy postanowiliśmy nadać naszej drewnianej doniczce - kubkowi na długopisy kolejną funkcję i przekształciliśmy ją w ekologiczną świecę o zapachu lasu! Dzięki aluminiowej wkładce stopiony wosk nie uszkodzi drewna, a pozostałości wykorzystanej świecy można z łatwością usunąć i ponownie wykorzystać pojemnik. W jaki sposób przygotować własnoręczną świecę sojową w drewnianej doniczce?

Świeczki i ekologia

Szukając wosku do własnoręcznie robionej świecy postanowiliśmy wybrać materiał przyjazny środowisku - roślinny wosk sojowy pochodzący ze zrównoważonych upraw. W odróżnieniu od parafiny, woski roślinne i woski odzwierzęce (np. wosk pszczeli) są biodegradowalne i odnawialne, a ich stosowanie nie szkodzi środowisku tak jak stosowanie substancji ropopochodnych, nierzadko odpowiedzialnych za katastrofy ekologiczne.

Poza woskiem sojowym dobrej jakości, zaopatrzyliśmy się w drewniany knot, metalowe uchwyty do mocowania knota oraz w ekologiczny olejek o zapachu leśnym. Wszystkie produkty zamówiliśmy przez Internet.

Świeca sojowa DIY

Przepis na leśną świecę sojową DIY

Potrzebne produkty:

  • Naczynie do zalewania świec - drewniana doniczka Oakywood
  • Knot drewniany + blaszka do montażu
  • Olejek zapachowy leśny 7 ml
  • Wosk sojowy 120 g
  • Metalowe naczynie (do roztopienia wosku)
  • Termometr szpilkowy (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

1. Przygotuj wszystkie wyżej wymienione produkty. Jeśli planujesz wykorzystać inne naczynie do zalewania świec, koniecznie weź pod uwagę, że będzie się ono nagrzewać! Ze względów bezpieczeństwa, nie używaj pojemników z cienkiego szkła lub mocno przewodzących ciepło.

2. Zamocuj knot do spodu naczynia. Możesz użyć do tego specjalnej nalepki lub odrobiny roztopionego wosku. Przyklej blaszkę do montażu knota na środku naczynia. Jeśli trzeba, możesz delikatnie skrócić knot. Najlepiej zrobić to od razu, aby uniknąć połamania zastygniętego wosku.

Świeca sojowa DIY

3. Roztop 120 g wosku sojowego w kąpieli wodnej. Jeśli posiadasz termometr szpilkowy, możesz kontrolować temperaturę wosku. Wosk powinien zacząć się topić w temperaturze 51°C. Podgrzewaj wosk maksymalnie do temperatury 70°C, ostudź go do 60°C i powoli, kropla po kropli, dodaj 7 ml olejku zapachowego. Następnie ostrożnie mieszaj wosk przez 3 minuty.

Świeca sojowa DIY

4. Po ostudzeniu wosku do temperatury 50°C, przelej go do naczynia. Po przelaniu wosku nie poruszaj pojemnikiem, aby zapobiec przemieszczaniu się knota.

Świeca sojowa DIY

5. Świeca jest gotowa do użytku po upływie kolejnych 48 h. Po odpaleniu świecy, postaraj się nie dotykać naczynia, w którym się znajduje - aby uniknąć oparzenia. Nie zostawiaj odpalonych świec bez nadzoru lub w zasięgu dzieci i zwierząt.

Świeca sojowa DIY 

Świece sojowe DIY - osobisty prezent

Świece sojowe w personalizowanej donicy to świetny pomysł na prezent. Wystarczy wybrać treść graweru, który chcesz zamieścić na doniczce, kupić ulubiony olejek zapachowy i podarować Twoim bliskim własnoręcznie wykonany prezent z litego drewna.x