Do domowej dżungli: stojaki na donice, drewniane doniczki


Od kilku lat idea domowej dżungli bije rekordy popularności. Zamknięci w mieszkaniach w wielkich miastach, ze wszystkich stron otoczeni betonem, coraz bardziej tęsknimy za tym, co naturalne, zielone i relaksujące dla oka. Wielu z nas jest dumnymi posiadaczami niezliczonej ilości monster, fikusów, strelicji, skrzydłokwiatów i paproci.

Domowa dżungla - stojaki na donice

Domowa dżungla - internetowe trendy

Domowa dżungla to trend wywodzący się z mediów społecznościowych - zwłaszcza z Instagrama i Pinteresta. Od kilku lat na wspomnianych portalach dużą popularnością cieszy się stylistyka mid-century, inspirowana designem charakterystycznym dla lat 60. i 70. XX wieku. Modernistyczne meble z połowy wieku wyróżniają się prostotą kształtów i uniwersalnością. Do funkcjonalnych, z założenia dostępnych dla każdego mebli pasują przede wszystkim proste i naturalne ozdoby. W tej roli doskonale sprawdzają się duże zielone kwiaty.

Domowa dżungla to atrakcyjny trend wnętrzarski, który podoba się prawie każdemu. Niestety, posiadanie wielu roślin naraz wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jeśli nie chcesz, aby po kilku tygodniach Twoja monstera variegata była całkowicie zniszczona, przed zakupem zapoznaj się ze wszystkimi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji i podlewania. Zwracaj uwagę na szkodniki (które często przynosimy z supermarketów i kwiaciarni), wymieniaj systematycznie ziemię, przesadzaj wedle potrzeb do donic o odpowiednich rozmiarach. I przede wszystkim - zaopatrz się w drewniane dodatki, które ożywią Twoją domową dżunglę!

Domowa dżungla - stojaki na donice

Stojaki na donice

Stojaki na donice umożliwią wyeksponowanie Twoich ulubionych roślinnych okazów, a także sprawią, że zielone rośliny będą lepiej oświetlone. W sklepach dostępne są m.in. ciekawe modele, które pomieszczą wiele roślin. Najmodniejsze duże stojaki na donice do domowej dżungli to drewniane drabinki oraz rattanowe kwietniki w stylu vintage.

Pojedyncze stojaki na donice są wykonywane z różnych materiałów: metalu, rattanu czy trawy morskiej. Jednym z najbardziej popularnych wzorów jest retro kwietnik z drewna. Kultowy model posiada prostą formę: został oparty na czterech drewnianych nogach oraz zabezpieczony ekologicznym olejem, nadającym naturalne matowe wykończenie. Retro stojak na donice z litego drewna jest dostępny w 6 rozmiarach: od 20 do 35 cm.

Jeżeli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, poszukaj wyjątkowych stojaków na donice na pchlich targach lub na strychu u rodziców! Jeżeli podoba Ci się stylistyka retro, możesz sięgnąć po oryginalne akcesoria z lat 60., 70. i 80. Pamiętaj tylko, aby stojaki były odpowiednio zabezpieczone, a drewno zaolejowane. W przeciwnym wypadku twoje stojaki mogą być niestabilne i nietrwałe - oraz pęcznieć i rozklejać się.

Drewniane doniczki na sukulenty

Jeśli jeszcze nie jesteś gotowy, aby zostać odpowiedzialnym opiekunem całej dżungli, swoją przygodę z hodowaniem roślin możesz rozpocząć od kilku sukulentów. Sukulenty to „rośliny dla zapominalskich” - posiadające wyjątkową zdolność magazynowania wody. Sukulenty nie posiadają rozwiniętego systemu korzeniowego, dlatego do ich uprawy wystarczy mała doniczka.

Sukulenty należy podlewać rzadko, ale dużą ilością wody. Jeżeli chcesz, aby roślinki przetrwały jak najdłużej, nie podlewaj ich codziennie. Wybieraj umiarkowanie nasłonecznione miejsca, ale nie ustawiaj roślin w pełnym słońcu. Świetnym miejscem do hodowania sukulentów może być biurko ustawione niedaleko okna. Możesz położyć na nim kilka drewnianych doniczek dopasowanych do pozostałych akcesoriów biurowych i bez większego wysiłku zazielenić swoją przestrzeń ciekawymi gatunkami sukulentów: aloesem, eszewerią, gruboszem lub agawą.x