Ergonomiczne stanowisko pracy - co to znaczy? O co musisz zadbać?


Długie godziny spędzone przed komputerem sprawiają, że co pięć minut zmieniasz niewygodną pozycję, szybciej się rozpraszasz i tracisz motywację, a Twoje plecy i szyja nieprzerwanie wołają o relaksujący masaż? Wygląda na to, że powinieneś skupić się na zmienieniu swojego stanowiska pracy na bardziej ergonomiczne.

Co to właściwie znaczy ergonomiczne stanowisko pracy? Jak to osiągnąć? Czytaj dalej, a poznasz kilka najważniejszych wskazówek!

Ergonomiczne stanowisko pracy - co to znaczy?

Czym jest ergonomia?

Zacznijmy jednak od początku i odpowiedzmy sobie na istotne pytanie - co to jest ergonomia i w czym konkretnie może nam pomóc? To nic innego jak dziedzina nauki, która skupia się na przystosowaniu miejsca pracy do Twoich potrzeb i na sprawieniu, aby godziny spędzone w firmie nie odbiły się negatywnie na Twoim zdrowiu. Prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy powinno ochronić Cię więc przed bólami kręgosłupa i szyi oraz poprawić ogólne skupienie.

Ergonomia pracy - zadbaj o podstawy

Siedząca praca na pierwszy rzut oka wydaje się zbawieniem, jednak każda osoba, która przepracowała kilka tygodni w takiej pozycji szybko przekonała się pewnie, że nie wpływa ona pozytywnie na zdrowie kręgosłupa czy szyi. Dlatego też jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na ergonomię stanowiska pracy jest oczywiście krzesło lub fotel, na którym siedzisz. Jego podstawową funkcją powinna być możliwość dostosowania oparcia do krzywizny kręgosłupa, poprzez regulowanie jego wysokości oraz nachylenia oparcia. Przydatnym elementem będą także podłokietniki, które pomogą odpocząć ramionom.

Uporządkuj swoje biurko

Następnie powinieneś spojrzeć na to jak zorganizowana jest przestrzeń robocza Twojego biurka - jego blat powinien być na tyle głęboki i szeroki, by swobodnie zmieściły się na nim wszelkie niezbędne do pracy urządzenia oraz ważne dokumenty. Dobrze będzie schować wszystkie kable, by nie rozpraszały Twojego wzroku i nie przypadkiem nie zahaczyły o kubek z gorącą kawą. To dotyczy również słuchawek - tu przydać może się np. drewniany stojak na słuchawki, który zapewni im stałe i bezpieczne miejsce.

Ergonomiczne stanowisko pracy - stojak na słuchawki

Z kolei długopisy, ołówki i karteczki, które zaśmiecają Twoją przestrzeń możesz schować do designerskiego, drewnianego przybornika na biurko.

Geometryczny pojemnik pomoże przy uporządkowaniu stanowiska pracy

 

Wybierz odpowiedni kąt widzenia

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że w naszych czasach na szczególną uwagę zasługuje ergonomia pracy przy komputerze. W końcu coraz więcej stanowisk pracy związanych jest z obsługą tych maszyn. W pracy z komputerem oczywiście kluczowe staje się ustawienie Twojego monitora. Pamiętaj więc, by umieścić go w odległości około 40-75 centymetrów od twarzy i upewnij się także, by kąt z którego patrzysz na ekran wynosił między 20°-50° w dół od linii poziomej przebiegającej na wysokości oczu. Jeśli Twój monitor nie dysponuje możliwościami regulacji wysokości warto będzie wyposażyć się w odpowiedni stojak pod monitor, który podniesie nieco urządzenie i umieści go na wysokości wzroku. Jeżeli natomiast pracujesz jedynie ze swoim laptopem możesz wykorzystać stand dedykowany tym urządzeniom, który działa w podobny sposób.

Stojak pod monitor - ergonomiczne narzędzie pracy

Trochę ruchu nie zaszkodzi

Otaczanie się odpowiednimi przedmiotami to jednak nie wszystko! Pamiętaj również o regularnym ruchu, a po każdej godzinie pracy przy komputerze zrób sobie pięciominutową przerwę, spędzoną z dala od biurka. Wykorzystaj ten czas na przejście się po firmie (lub własnym mieszkaniu, jeśli pracujesz zdalnie), rozprostowanie nóg oraz kręgosłupa. Postaraj się nie łapać wtedy za swój smartfon i pozwól odpocząć oczom od światła ekranów. Doładuj swoje baterie i powróć do swoich zadań pełen nowej energii.x