Po długim i gorącym lecie nareszcie nadeszła ulubiona pora roku wszystkich domatorów! Jesienią więcej czasu spędzamy w naszych mieszkaniach, chroniąc się przed niepogodą i nadrabiając serialowe zaległości. W przerwie pomiędzy kolejnym sezonem Netflixowej produkcji a szóstym kubkiem kawy, warto jednak przeznaczyć chwilę na wykorzystanie deszczowych dni w kreatywny sposób.
Październik to dobry czas, aby dopracować miejsce, w którym większość z nas przezimuje nadchodzące miesiące. Korzystając z jesiennej palety barw możemy stworzyć uniwersalną bazę dekoracji i dodatków do domu, która dobrze sprawdzi się przez kolejne miesiące. W przyrodzie jesień to okres ciekawej gry światła, kolorów i faktur, gdy natura jest pełna inspirujących kontrastów. Jak można je wykorzystać, aby stworzyć przytulne wnętrze i nie zaszkodzić przy tym środowisku? Jakie materiały wybrać urządzając mieszkanie na jesień?
Jak ocieplić wnętrze na jesień, nie kupując sezonowych dekoracji?
Halloweenowe dynie i figurki leśnych zwierząt są urocze, ale posiadają dużą wadę: są sezonowe. Dekoracje zajmują sporo miejsca, nie są funkcjonalne i często wykonuje się je z materiałów słabej jakości: plastiku, kartonu lub sklejki. Sezonowe dekoracje można porównać do plastikowych słomek - są jednorazowe i szkodzą środowisku. Organizacje ekologiczne podają, że w samej Wielkiej Brytanii rocznie produkowane jest 2 000 ton plastikowych odpadów, które pochodzą wyłącznie ze starych kostiumów halloweenowych. Odpowiada to 83 milionom plastikowych butelek! W statystyki nie wliczono jednorazowych kubków i talerzy, papierków po cukierkach czy dekoracji halloweenowych imprez.
Sezonowe dekoracje często tworzone są z alergizujących syntetyków, a nawet z materiałów potencjalnie szkodliwych dla zdrowia i toksycznych dla środowiska. Popularne jesienią świece zapachowe mogą zawierać formaldehyd lub podrażniać nasz węch ostrym zapachem. Warto więc sięgać po naturalne, bezpieczne świece o przyjemnej woni, która nie wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie: świece sojowe lub z wosku pszczelego.
Naturalne jesienne dekoracje
Photo by Jon Tyson on Unsplash
Lubisz dekoracje imitujące dynie, liście i szyszki? Prostszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest przyniesienie jesiennych ozdób ze spaceru! Z liści klonu, jesionu, jarzębiny i szyszek możesz przygotować jesienny bukiet, który będzie Ci się miło kojarzył. Piękne pomarańczowe dynie, kabaczki i jabłka również mogą posłużyć jako dekoracja stołu - a następnie jako składniki pysznej zupy lub ciasta.
Jak ocieplić wnętrze naturalnymi materiałami?
Kto choć raz miał w ręku przedmiot zrobiony z litego drewna ten wie, jak wyjątkowa jest jego lekko chropowata faktura, ciężkość i zapach. Akcesoria z naturalnych materiałów dają poczucie przytulności i ocieplają wnętrze. Drewniane przedmioty wyróżniają się uniwersalnością i trwałością - mogą być wielokrotnie odnawiane, a przy odpowiednim traktowaniu przetrwają dziesiątki lat.
Wielofunkcyjne akcesoria z drewna
Jesienną metamorfozę pokoju warto jest zacząć od drobnych zmian. Małe drewniane dekoracje można łatwo przestawiać i aranżować na różne sposoby. Wielofunkcyjne gadżety Oakywood dodadzą wnętrzu leśnego charakteru, ale i będą przydatne na co dzień - a dzięki solidnemu wykonaniu przetrwają długie lata. Drewniana taca może posłużyć jako organizer na biurko i jako podstawka pod świece. Geometryczną doniczkę z dębu lub orzecha ze stalową wkładką można wykorzystać także jako pojemnik na długopisy. Interesującą propozycją jest również stojak na słuchawki - dostępny w wersji z ładowarką bezprzewodową zamiast zwykłej podstawy.
Wielofunkcyjne, trwałe przedmioty o przemyślanym designie to podstawa minimalistycznego wystroju. W połączeniu z naturalnymi dekoracjami sprawią, że przestrzeń będzie wyglądała na przytulną i domową.
Sztuka kontrastowania: drewno i wełna
Twarde i ciężkie drewno świetnie komponuje się z miękką, delikatną wełną. Aranżując inspirowane jesienią wnętrze dobrze jest wybierać stonowane kolory o ciepłych odcieniach. Jeśli chcesz ocieplić swoją przestrzeń, wybieraj naturalne materiały i nie bój się bawić różnymi fakturami. Gruby, puchaty, ręcznie tkany koc w kolorze beżowym lub szarym będzie doskonale pasował do drewnianego łóżka. Jasna lniana pościel i sterta miękkich poduszek sprawi, że Twoje łóżko będzie wyglądało komfortowo i przytulnie.
Jeśli pracujesz zdalnie, warto również zadbać o komfort Twojej pracy przy biurku. Poza drewnianymi akcesoriami technologicznymi - stojakami na monitor lub laptopa, możesz uzupełnić swoje miejsce pracy miękkimi matami z wełnianego filcu. Filc z wełny merynosów to miękki i naturalny materiał, który doskonale wygląda w połączeniu z litym drewnem oraz zapewnia wygodę i miękkość.
Jesienne porządki to świetny czas, aby uczynić nasze mieszkanie bardziej przytulnym i funkcjonalnym. W końcu to w nim spędzimy większość czasu w najbliższym okresie. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać trwałe rozwiązania i korzystać z materiałów pochodzących z odpowiedzialnych źródeł!