Jak uporządkować kable?


Biurko zakopane pod stertą przewodów nie należy do najbezpieczniejszych ani najwygodniejszych miejsc do pracy. Nie wspominając już o tym, jak bardzo nieprofesjonalny jest to widok. Na szczęście istnieje kilka pomocnych rozwiązań i akcesoriów, takich jak organizery w formie pojemników i stelaży, klipsy czy maskownice. W tym artykule podpowiemy Ci, jak poradzić sobie z plątaniną kabli w home office.

Photo by Solen Feyissa on Unsplash

 

Dlaczego warto zadbać o organizację kabli?

Straconego czasu nie odzyskasz, zwłaszcza jeżeli marnujesz cenne minuty na poszukiwaniu właściwego kabla. I to właśnie jest pierwszy powód, dla którego warto ujarzmić przewody: zaoszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów. Uporządkowana przestrzeń do pracy jest bardziej komfortowa i sprzyja produktywności. Poza tym estetyka wnętrza od razu wchodzi na wyższy poziom, gdy kable znikają z pola widzenia. 

Skuteczna organizacja kabli to także większe bezpieczeństwo: nikt nie potknie się o leżące na podłodze przewody, zmniejsza się też zagrożenie pożarowe w wyniku zwarcia. Same kable są wówczas również lepiej zabezpieczone przed zniszczeniem, dzięki czemu posłużą Ci znacznie dłużej. 

Sposoby na uporządkowanie kabli

Jak zatem możesz okiełznać splątane i luźno zwisające kable? Oto kilka praktycznych wskazówek.

  • Podwieszane uchwyty na kable

Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych sposobów na organizację kabli jest podwieszany organizer w formie koszyka lub uchwytu, który przymocowuje się do blatu biurka, od spodu. Może być on wykonany z tworzywa, jednak zdecydowanie rekomendujemy koszyczek metalowy, który jest bardziej trwały i wytrzymały.

  • Pojemnik na przewody i listwy

Efektowne drewniane pudełko na kable to nie tylko organizer, ale również swego rodzaju element dekoracyjny, który można ustawić zarówno na podłodze, jak i na biurku. Pojemniki są dostępne w różnych kolorach i kształtach, a poza tym zazwyczaj są wystarczająco duże, by pomieścić ładowarki czy listwę.

  • Klipsy i opaski

Poręcznymi gadżetami do uporządkowania kabli są także opaski i trytytki. Są one tak proste w użyciu, że dodatkowe wyjaśnienia właściwie są tu zbędne. Związane w ten sposób przewody można przyczepić do brzegu blatu albo do nogi biurka przy pomocy niewielkich klipsów.

  • Rękaw na kable

Doskonałym organizerem na kable biegnące w tym samym kierunku jest rękaw zapinany na zamek lub nieco bardziej usztywniona maskownica. Przewody są wówczas nie tylko ukryte, ale również skutecznie zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi (i przed niesfornym kotem). Z drugiej strony, nadal mamy do nich łatwy dostęp.

  • Listwa maskująca

Jeśli chcesz ukryć kable przebiegające przez cały pokój albo pomiędzy pomieszczeniami, możesz użyć listwy maskującej wykonanej z tworzywa, zazwyczaj w kształcie litery D. Bez problemu przymocujesz ją do ściany albo do listwy przypodłogowej, a jeśli będzie taka potrzeba – możesz też ją pomalować, aby wtapiała się w kolorystykę wnętrza.

  • Szafki i szuflady

Do ukrycia kabli można wykorzystać również szuflady i szafki w biurku. Wystarczy wywiercić otwór w tylnej ściance i poprowadzić przewody do środka. Pamiętaj jednak, że kable w szufladzie też mają tendencje do plątania, dlatego warto dodatkowo spiąć je np. trytytką.

Jak zorganizować swoje biurko?

 

Efektywna organizacja kabli pozwoli Ci nie tylko odgruzować biuro, ale także zwiększyć produktywność, skoro nie musisz już zatrudniać detektywa za każdym razem, gdy potrzebujesz kabelka do ładowarki. Mamy nadzieję, że któraś z przedstawionych tu metod znajdzie zastosowanie w Twojej przestrzeni do pracy i uczyni ją bardziej komfortową. x