Japandi - trend w wystroju wnętrz czy filozofia życia? Wywiad z Lailą Rietbergen


Japandi to megatrend powstały z połączenia dwóch stylów: skandynawskiego hygge i japońskiego wabi sabi. Z pierwszego czerpie upodobanie do neutralnych kolorów, minimalistycznych form i naturalnych materiałów, z drugiego – fascynację jasnymi przestrzeniami, prostotą i kintsugi, czyli sztukę naprawiania zniszczonych przedmiotów.

Japandi - trend we wnętrzach powstały z połączenia hygge i wabi sabi

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez Lailę Rietbergen

Japandi jest charakterystycznym stylem, do którego nawiązania łatwo rozpoznać we wnętrzach: najczęściej beżowych i białych, pełnych drewna, kamienia i wełny, przytulnych i pełnych światła. Jego miłośnicy wskazują jednak, że poza byciem zbiorem wnętrzarskich wskazówek, japandi stanowi przede wszystkim określoną filozofię dobrego, harmonijnego życia. I właśnie o niej postanowiliśmy porozmawiać z naszym wyjątkowym gościem – Lailą Rietbergen, właścicielką instagramowego konta @japandi.interior, której wrażliwość na piękno inspiruje nas już od miesięcy.

Czym dla Ciebie jest japandi? Stylem w wystroju wnętrz, czy swego rodzaju filozofią życia?

Japandi jest dla mnie zdecydowanie czymś więcej, niż estetyką w wystroju wnętrz. To styl, który łączy w sobie rzemieślniczy kunszt, naturę, spokój i równowagę. Oczywiście, wszystkie te elementy wiążą się również z filozofią życia. Wybierając rękodzielnicze produkty, jest bardziej prawdopodobne, że dany przedmiot pozostanie z Tobą na dłużej - co pasuje do filozofii życia polegającej na poszukiwaniu większej trwałości.

Na pewno również związek z naturą i tendencja do akceptowania wszystkich niedoskonałości (które według japandi nie są niczym negatywnym), każą sądzić, że japandi jest czymś więcej więcej, niż tylko stylem we wnętrzach.

Japandi - trend we wnętrzach powstały z połączenia hygge i wabi sabi

Dlaczego, Twoim zdaniem, japandi stało się tak popularne? Co sprawiło, że jego sława prześcignęła nawet hygge i wabi-sabi?

Oczywiście, w pewnym stopniu pomogły w tym okoliczności związane z sytuacją na świecie. Podczas pandemii wiele osób zaczęło spędzać więcej czasu w swoich domach, które stały się naszą przestrzenią pracy, edukacji i wreszcie miejscami, w których po prostu spędzamy swój wolny czas. Wszystkie te czynniki sprawiły, że ludzie bardziej skupili się na wyglądzie i funkcjonalności swoich czterech kątów.

Jednak mówiąc szczerze, myślę, że japandi stałoby się popularne nawet bez pandemii. Świat się zmienia: zmienia się sposób, w jaki na niego patrzymy i to, jak go traktujemy. Coraz więcej osób, korporacji, polityków jest świadomych swojego śladu węglowego. Staramy się rezygnować z jedzenia mięsa, używać mniej plastikowych jednorazówek i wciąż szukać sposobów na zmniejszenie naszego negatywnego wpływu na planetę. Japandi jako metoda świadomego życia doskonale wpisuje się w tę zmianę.

Japandi - trend we wnętrzach powstały z połączenia hygge i wabi sabi

Jakie tekstury, kolory i dodatki można znaleźć we wnętrzach w stylu japandi?

W stylu japandi można znaleźć kombinację różnych tekstur, materiałów i kształtów. Najbardziej popularne są materiały naturalne, takie jak drewno, kamień, bambus, len, bawełna i wełna. Baza kolorystyczna jest miękka, surowa i monochromatyczna - ale z okazjonalnymi ciemniejszymi akcentami, takimi jak czerń, brąz i terakota. W japandi większość akcesoriów jest funkcjonalna - często są to książki, duże rośliny doniczkowe, wazony i ceramika. Również różnego rodzaju sztuka doskonale pasuje do wnętrza w stylu japandi.

Jak Twoim zdaniem wyglądałoby idealne biuro w stylu japandi?

Oczywiście postawiłabym na naturalne materiały, które pasują do domowego biura. Na pewno szukałabym drewnianych mebli i akcesoriów. Dobrym pomysłem byłoby też skorzystanie z palety kolorów, o której wspomniałam wcześniej. Oprócz powyższych aspektów, kluczową wskazówką dla idealnego domowego biura jest utrzymanie porządku.

Uważam, że Oakywood ma niesamowite przedmioty, które pomagają zorganizować domowe biuro i wprowadzić do niego klimat japandi - są to na przykład drewniane tace lub podstawki pod laptopa. Uwielbiam też matę na biurko z filcu i korka. Świetnie chroni drewniany blat biurka, na którym pracuję.

Japandi - trend we wnętrzach powstały z połączenia hygge i wabi sabi

Japandi jest w trendach już od pewnego czasu. Jak myślisz, w jakich kierunkach ten styl będzie ewoluował w nadchodzących miesiącach lub latach?

Styl, o którym mówimy, rzeczywiście istnieje już od jakiegoś czasu - pod nazwą japandi lub innymi. Myślę jednak, że jest to coś, co zostanie z nami na dłużej, głównie dlatego, że odzwierciedla i odpowiada na zmiany zachodzące w naszym życiu. Z biegiem lat, ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego, jak się czują i jak wpływają na nich wszelkie bodźce. Nasz dom ma być miejscem, w którym będziemy mogli odciąć się od tych zewnętrznych bodźców, odpocząć i naładować baterie.

Japandi - trend we wnętrzach powstały z połączenia hygge i wabi sabi

Dziękuję za poświęcony czas.

Dziękuję za rozmowę!x