Praca na dwóch ekranach


Jeśli pracujesz zdalnie i korzystasz wyłącznie z laptopa, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz ogromnie zwiększyć komfort i wydajność swojej pracy, dokonując zaledwie jednej prostej zmiany. Podłącz do swojego laptopa dowolny monitor. Praca z dodatkowym ekranem przełoży się na wzrost produktywności nawet o 1 godzinę dziennie!

Korzyści z pracy na dwóch ekranach jest wiele. Należą do nich między innymi:

  • możliwość wykonywania kilku zadań jednocześnie
  • wygodniejsze rozmowy z zespołem - kwestia szczególnie ważna dla osób pracujących zdalnie oraz dla studentów i uczniów uczęszczających na zajęcia online
  • łatwiejsze kopiowanie-wklejanie, możliwość konsolidowania wielu danych
  • wygodne i bezpieczne dla zdrowia stanowisko pracy, które znacząco zwiększa naszą efektywność.
Praca na dwóch ekranach

Zdjęcie: @vigokrumins

Co zrobić, żeby praca na dwóch ekranach spełniała kryteria ergonomii? Z jakich rozwiązań możemy skorzystać, jeśli nie posiadamy monitora i nie chcemy go kupować? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Praca na dwóch monitorach a zdrowie

Praca na dwóch ekranach zwiększa naszą wydajność - a w połączeniu z dobrze zorganizowanym biurkiem jest bezpieczna dla zdrowia i bardziej komfortowa, niż praca na samym laptopie. Musimy jednak pamiętać, że sam zakup dodatkowego monitora nie sprawi, że nasze środowisko pracy stanie się ergonomiczne.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, ekran i klawiatura, na których pracujemy, nie powinny być częściami tego samego urządzenia. Wysokość i nachylenie ekranu powinny być dostosowywane indywidualnie - do ustawienia biurka i krzesła, a przede wszystkim do preferencji użytkownika.

Praca na dwóch ekranach

Zdjęcie: @melatech.it

Monitor powinien być ustawiony w odległości 40-75 cm od twarzy. Im bardziej ekran będzie oddalony od naszych oczu, tym lepiej. Odpowiednia odległość monitora od oczu sprawia, że jesteśmy w stanie objąć wzrokiem cały ekran. Dzięki temu nasz wzrok jest bardziej skupiony, mniej się męczymy i nie obciążamy nadmiernie szyi częstym ruchami.

Większość monitorów posiada funkcję regulacji wysokości. Jeśli jednak możliwości dostosowania monitora do Twoich potrzeb są ograniczone, możesz skorzystać z poniższych rozwiązań:

  • stojak pod monitor - ergonomiczna podstawka pod monitor powinna podnosić urządzenie do wygodnej pozycji na wysokości Twoich oczu, jednocześnie zapewniając nachylenie ekranu pomiędzy 20° a 50°. Możesz zastosować klasyczną podstawkę pojedynczą lub podwójny stojak na komputer - dodatkową półkę na biurko.
  • uchwyt do monitora - regulowany uchwyt do monitora świetnie sprawdzi się między innymi posiadaczom małych biurek. Przymocowany do ściany monitor nie zajmuje miejsca na biurku, a możliwości regulacji sprzętu są bardzo szerokie.
  • biurko z regulacją wysokości - tak zwane standing deski umożliwiają wiele trybów pracy siedzącej i stojącej - co ułatwia optymalne ustawienie monitora. Aby osiągnąć w pełni ergonomiczną pozycję, standing desk należy jednak uzupełnić o dodatkową półkę, regulowane ramię do monitora lub o dodatkową szufladę na klawiaturę i mysz.
Praca na dwóch monitorach

Co zrobić, jeśli nie mam monitora?

Praca na jednym ekranie jest o wiele mniej wydajna od pracy na kilku ekranach. Jeśli jednak nie masz możliwości korzystania z dodatkowego monitora, możesz wybrać jedną z poniższych propozycji:

  • funkcja Sidecar - dzięki funkcji Sidecar iPad w łatwy sposób może stać się przedłużeniem ekranu Twojego MacBooka! Dzięki Sidecar możesz rozszerzyć lub sklonować ekran i skorzystać z bezprzewodowego, dodatkowego pola do pracy. Wskazówki dotyczące kompatybilności i możliwości, jakie daje Sidecar znajdziesz na stronie Apple.
  • podział ekranu - jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa, możesz skorzystać z funkcji Snap Assist, umożliwiającej podział ekranu na kilka sekcji oraz dostosowanie ich wielkości do swoich potrzeb.
  • laptop stand - podstawka pod laptopa podnosi urządzenie o 15 cm do ergonomicznej wysokości na poziomie oczu. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu podstawki, Twoje oczy i szyja nie będą się męczyć.
Praca na dwóch monitorach

Praca na dwóch monitorach zwiększa naszą efektywność, ale przede wszystkim ułatwia stworzenie ergonomicznego i wygodnego stanowiska pracy. Kupując wysokiej jakości sprzęt nie powinniśmy oszczędzać na naszym zdrowiu. Dlatego jak najwcześniej zadbajmy o dobre, wygodne warunki pracy - tak ważne dla wszystkich osób, które wykonują obciążającą kręgosłup pracę siedzącą.x