Efektywna praca zdalna - wskazówki dla prokrastynatorów


Praca zdalna to doskonała okazja, żeby zaoszczędzić sporo czasu. Nie musimy dojeżdżać do pracy. Nie rozpraszają nas rozmowy ze współpracownikami. Nie musimy wychodzić do restauracji lub do stołówki na obiad.

Tymczasem wiele osób pracujących z domu ma problemy z odpowiednim zarządzaniem czasem. Często zdarza się, że obowiązki domowe lub członkowie naszej rodziny (zarówno dwu, jak i czworonożni) odciągają nas od pracy - przez co stajemy się mniej produktywni.

Postaraj się skorzystać z możliwości, jakie daje Ci praca zdalna. Jeśli pracujesz w domu, masz naprawdę ogromne szczęście! Wystarczy, że trochę przeorganizujesz swój dzienny harmonogram - i będziesz mógł cieszyć się mnóstwem dodatkowego czasu na odpoczynek lub kreatywny relaks.

Zanim przeczytasz nasz wpis, zastanów się sam, co możesz poprawić w swojej pracy? Pamiętaj - czas spędzony na planowaniu to zawsze opłacalna inwestycja! Efektywna praca zdalna jest w zasięgu Twojej ręki.

Naglące terminy

Prawdopodobnie wyznaczanie sobie terminów w pracy jest dla Ciebie czymś oczywistym. Nie zmienia to jednak faktu, że naglące deadliny stanowią łatwą i skuteczną metodę, która zwiększa naszą efektywność - zwłaszcza w pracy zdalnej.

Pracując z domu, powinniśmy wyznaczać sobie tak zwane kamienie milowe, po których osiągnięciu robimy krótką przerwę, a następnie przechodzimy do wykonywania kolejnego zadania. Terminy na wykonanie poszczególnych kamieni milowych uczą nas, jak zarządzać swoim czasem i właściwie organizować swoją pracę. Z biegiem czasu powinieneś osiągnąć perfekcję w szacowaniu czasu potrzebnego na wykonanie danego projektu - dzięki czemu nauczysz się odpowiednio wyceniać swoją pracę.

Efektywna praca zdalna

Photo by STIL on Unsplash

Świadome przerwy

Nie przeglądaj mediów społecznościowych podczas przerwy - zbyt łatwo jest się w nich pogubić i nie wrócić do pracy na czas.

Podczas przerw stosuj proste techniki relaksacyjne (takie jak ćwiczenie prawidłowego oddychania lub krótkie rozciąganie). Możesz również posłuchać relaksującej muzyki, przygotować pyszną kawę, pobawić się ze swoim pupilem, wybrać się na krótki spacer lub po prostu wypić filiżankę gorącej herbaty w spokoju.

Efektywna praca zdalna

Zacznij od tego, co najtrudniejsze

Przed Tobą trudne i nieprzyjemne zadanie? Zacznij właśnie od niego!

Najczęściej odkładamy to, czego się boimy. Niedokończone zadanie blokuje nas i opóźnia cały harmonogram. Zawsze zaczynaj od najtrudniejszych rzeczy! Kiedy uda ci się zrobić coś ciężkiego, nie będzie już niczego, co mogłoby Cię pokonać. Pod koniec dnia, gdy Twoja wydajność będzie niższa, pozostaną Ci do zrobienia nieco przyjemniejsze rzeczy.

Listy rzeczy do zrobienia

Codziennie przed pracą twórz listy rzeczy do zrobienia. Możesz do tego wykorzystać aplikację mobilną, bullet journal, a nawet karteczki post-it. Wiele osób w swojej pracy korzysta z zaawansowanych programów do zarządzania projektami i czasem, takich jak Asana lub Monday. W zadaniu, które proponujemy, chodzi jednak o coś nieco innego.

Tworzenie list rzeczy do zrobienia każdego ranka to świetny rytuał, podczas którego mimowolnie zapamiętujemy, co powinniśmy zrobić danego dnia. Dzięki przepisywaniu, stanowiącemu jedną z najprostszych mnemotechnik, nasze myśli organizują się w zaplanowane działania. Możesz spróbować kreatywnych metod robienia notatek, takich jak bullet journal lub po prostu skorzystać z aplikacji takich jak Evernote, Notion lub Przypomnienia.

Efektywna praca zdalna

Photo by Jess Bailey on Unsplash

Pomodoro

Pomodoro to technika zwiększająca efektywność pracy, polegająca na pracy w 25-minutowych oknach, po których następuje 5-minutowa przerwa. Po czterech cyklach (czyli 2 godzinach) zalecana jest dłuższa, 30-minutowa przerwa.

Możesz skorzystać z klasycznej metody Pomodoro lub zmodyfikować ją dowolnie do swoich potrzeb.

Pomocne narzędzia

Prokrastynacja to problem wielu ludzi - dlatego na rynku dostępne są liczne ciekawe narzędzia, które mają pomagać w walce z permanentnym odkładaniem wszystkiego na później. Na sam koniec naszego wpisu, przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych propozycji aplikacji do planowania i zarządzania czasem - umożliwiających efektywną pracę zdalną.

Aplikacje do planowania:

Aplikacje do zarządzania czasem:

Powodzenia!x